Abdi İpekçi Hakkında Bilinmeyenler

Ünlü gazeteci ve yazar 1929’da İstanbul’da dünyaya geldi. İlköğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Sonrasında kısa bir müddet Hukuk Fakültesi’ne devam edecektir. Yeni İstanbul, Yeni Sabah ve İstanbul Ekspres gibi çeşitli ve dönemin önemli gazetelerde sırasıyla spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. Ali Naci Karacan’ın ilk kez yayımladığı Milliyet gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü de yaptı.

Abdi İpekçi bir müddet sonra da aynı gazetenin genel yayın müdürü olacaktır. 1961 senesinden yıkıcı vefatına kadar geçen 1 Şubat 1979 tarihine kadar aynı gazetenin başyazarlığını da üstlendi. Türkiye Basın Enstitüsü Başkanlığı, Türkiye Gazeteciler Sendikası, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve Uluslararası Basın Enstitüsü’nün ikinci başkanlığı, Basın Şeref Divanı genel sekreterliği gibi vazifelerde bulundu.

1970’li yıllarda yaşanan yoğun anarşi ve terörün giderilmesi için mevcut iktidarla muhalefet önderleri arasında yapıcı bir diyalog tesis edilmesinden yana olan, yönetimindeki baskıcı partizanlık ve romantizmin yerini çağdaş, ılımlı ve akılcı bir uygulamanın almasını isteyen Abdi İpekçi, 1 Şubat 1979 gecesi İstanbul Maçka’daki evinin yakınlarında arabasında olduğu sırada Mehmet Ali Ağca tarafından katledildi. Mehmet Ali Ağca’nın verdiği ifade de gazeteci Abdi İpekçi’ye 5 – 6 el ateş ettiğini söylemiştir. Fakat olay yerinde 9 mermi ele geçirilecektir. Bu da bir ikinci bir şahsın olduğunu ispatlar niteliktedir. O kişi de Oral Çelik’tir. Oral Çelik ve Mehmet Şener suikastı beraber tertiplemiş Mehmet Ali Ağca da tetikçi olarak sonradan aralarına katılmıştır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir