Nihat Hatipoğlu Hakkında Bilinmeyenler

Ünlü televizyoncu ve İslam dini araştırmacısı akademisyen Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, 1955 senesinde Diyarbakır’da dünyaya geldi. Malatya, Siirt ve Diyarbakır’da ilk öğrenimini tamamladı. 1975 senesinde Uşak İmam-Hatip Lisesini ve Uşak Lisesini başarıyla bitirdi. 1981’de ise Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Hadis Ana Bilim dalında yine aynı fakültede “Kur’an-ı Kerim’in Anlaşılmasında Hadislerin Rolü” adını verdiği çalışmasıyla doktor, 2000 senesinde da Doçent oldu. Devam eden 1985-1987 seneleri arasında Mısır’da Arapça üzerine eğitim aldı.

Bu esnada İmam-Hatip, Kur’an Kursu Müdürlüğü görevlerinde bulunacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığının Din İşleri Yüksek Kurulunda uzman olarak görev aldı. Ankara’da yayın yapan yerel Kanal A televizyonunda 5 yıl boyunca dini programlar hazırladı ve sundu. Yine Ankara’da yayın yapan iki radyoda 10 sene boyunca sohbet programları yaptı. İlk olarak 2004’da ulusal kanallardan Flash Tv’de, 2005 Ramazan ayında ise Star Tv’de sahur ve iftar programları hazırlayıp sundu. 2006’da Star Tv de “Dosta Doğru” ile iftar ve sahur programlarına devam etti. ATV’de haftalık sohbet programları devam etmektedir. Kırk civarında yayınlanmış kaset, CD, VCD’si bulunmaktadır. Yurt-içi ve yurt-dışı konferansları devam etmektedir. Yazı ve İslami alandaki makaleleri; İslami Araştırmalar, Panel, Diyanet ve benzer medyalarda yayınlandı. Televizyonlarda oldukça tanınan ve halk tarafından da sevilen Prof.Dr. Nihat Hatipoğlu evli ve üç çocuk babasıdır.

İnsanlığın Geleceği ve İslam, 1988 senesinde yayınlanan ilk eseridir. Hz. Peygamber ile Kur’an’ı Doğru Anlamak, 2015’de yayınlanıncaya kadar onlarca kitap ve makale kaleme aldı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir