Saddam Hüseyin Hakkında Bilinmeyenler

1937 senesinde ülkesi Irak’ın Tikrit kasabasında son derece yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının vefatı nedeniyle annesi ve akrabaları tarafından yetiştirildi. 1955 senesinde başkent Bağdat’a gelerek Arap milliyetçisi muhalif bir hareket olan ünlü Baas Partisi’ne adım attı. Politikaya ilk adımını bu şekilde attığını ifade edebiliriz. Kısa sürede partide önemli aşamalar katetti. 1959’da ülkesi Irak’ın asker kökenli Devlet Başkanı Abdülkerim Kasım’a yönelik başarısız bir suikast girişimini organize etti. Çıkan çatışma sonrasında Abdülkerim Kasım da Saddam Hüseyin de yaralandı. Bu başarısız denemenin sonrasında Mısır’ın başkenti Kahire’ye kaçtı. Burada parti faaliyetlerine devam ederken bir yandan da hukuk eğitimi aldı. 1963’de koşulların düzeldiğini düşünerek Bağdat’a döndü. Öncesinde evlendi ve ardından da Baas Partisinde genel sekreter asistanı olarak göreve başladı.

1968’e yılına kadar muhalefette kalan Baas Partisi, bu tarihte düzenlediği bir darbeyle iktidarı kanlı olarak ele geçirdi. Darbenin devamında Baas Partisinin kurduğu Devrim Komuta Konseyi ülkedeki tek yetkili, sonraları diktatör olarak anılacak Saddam Hüseyin de 1969’da Konsey’in Başkan Yardımcısı unvanını aldı. Ülkenin önemli iç problemlerinin çözümüne yönelik kuvvetli bir mali hamle başlattı. 1970’de Kürt ayrılıkçılara otonomi verdi. Ancak çok geçmeden bu anlaşma bozuldu. Irak rejimi ile muhalif Kürt gruplar arasında uzun yıllar sürecek bir savaş çıktı. Ülkesinin İran ile dokuz yıl süren savaşını idare etti.

İran-Irak savaşının bitmesinin neredeyse bir yıl sonrasında Kuveyt’i işgal kararı aldı. Bunun devamından birinci Körfez Savaşı başladı.

Saddam Hüseyin ve baskıcı yönetimi, 12 sene devam edecek BM ambargosunun ardından, 2003 senesinin Mart ayında bu kez yalnızca ABD ve İngiltere tarafından oluşturulan koalisyonun başlattığı operasyonun ardından 9 Nisan 2003’te devrildi. Tikrit yakınlarında yakalandı. 30 Aralık 2006 tarihinde ise tartışmalı bir şekilde asılarak idam edildi.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir