Yaşar Nuri Öztürk Hakkında Bilinmeyenler

Kuran’ı Kerim’in yorum katılmamış İlk Türkçe Çevrisini yapan bilim adamı olarak hatırlayacağımız Karadenizli Yaşar Nuri Öztürk; Trabzonlu bir baba ve Bayburtlu bir annenin evladı olarak 1951 senesinde dünyaya geldi. 1993-2003 seneleri arasında 126’ı aşkın baskı yapan bu önemli çeviri, ‘Türkiye Cumhuriyeti Tarihinin En Çok Baskı Yapan Kitabı’ listesinde de ilk sıralardadır. Dünyaca ünlü Time Dergisinin paylaştığı 20. Yüzyılın En Önemli Kişileri anketinin En Önemli Bilim İnsanları ve Islahatçılar listesinde ilk on isim arasında yer aldı. Türk eğitim kurumlarında öğretim üyesi ve dekan vazifeleriyle 26 seneyi aşkın bir süre görev yaptı. New York’ta bir yıl boyunca misafir profesör unvanıyla ‘İslam Düşüncesi’ dersleri verdi. Aynı süre zarfında, The World Scripture’ın İslam bölümünün hazırlanışında bulundu.

Rusça, Farsça, İngilizce, Almanca ve Türkçe basılan eserlerinin sayısı kırkı aşar. Şu ana kadar 40’dan fazla baskı yapmış bulunan ‘Kur’an’daki İslam’ adlı adlı eseri, İslam’da ‘Kur’an’a Dönüş Hareketinin önemli eserlerinden birisi olarak kabul görmektedir. Yaşar Nuri Öztürk’ün, bu hareketteki önemli rolü ve faaliyetiyle düşünce dünyası, farklı yüksek okullarda yapılan Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca tezlerle irdelendi.

3 Kasım 2002 seçimlerinde İstanbul Vekili olarak TBMM”ye adım atan Yaşar Nuri Öztürk, öncülüğünü üstlendiği Halkın Yükselişi Hareketini siyasal partiye (HYP) dönüştürmüş ve bu partinin genel başkanlığına yükselmiştir. Tanınmış isim 23 Haziran 2016 tarihinde İstanbul’da aramızdan ayrıldı.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir